Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mordach
Asystent rodziny i piecza zastępcza
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mordach, realizując zadania z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zapewnia rodzinom wsparcie w formie asystenta rodziny.
Asystent rodziny to osoba, która przez pewien czas wspiera rodzinę, aby samodzielnie mogła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci. Asystent towarzyszy rodzicom we wprowadzaniu zmian w ich myśleniu, zachowaniu i otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci. Asystent ma za zadanie zwiększyć poczucie wpływu członków rodziny na własne życie, zwiększyć samoocenę. Indywidualna pomoc służy rozwojowi kompetencji, osiąganiu wyznaczonych celów, wzbudzeniu wiary we własne możliwości i motywowaniu działań, do tej pory uznawanych za niemożliwe. Działania asystenta rodziny zmierzają do jej usamodzielnienia i pozostawieniu dzieci w rodzinie, czyli środowisku zapewniającym im poczucie bezpieczeństwa i prawidłowy rozwój.
W trakcie swojej pracy asystent rodziny współpracuje z różnymi instytucjami, działającymi na rzecz rodziny. Lista instytucji, które poprzez swoje działania wspierają rodzinę w trudnej sytuacji jest bardzo długa, podobnie jak zakres udzielanych przez nie usług i świadczeń.
Zasady przyznawania pomocy w formie asystenta rodziny:
- Po powzięciu informacji o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych (dotyczy również rodzin, których dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej) pracownik socjalny przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy, w celu ustalenia zasadności objęcia rodziny pomocą asystenta rodziny.
- Jeżeli zachodzi taka konieczność pracownik socjalny występuje do Kierownika MGOPS z wnioskiem o przydzielenie rodzinie asystenta rodzin.
- Pracownik socjalny wprowadza asystenta rodziny w środowisko do którego został skierowany w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia przekazania świadczenia pracy z rodziną asystentowi rodziny.
- Pracowni socjalny sporządza kontrakt socjalny, prowadzi prace socjalna w rodzinie jeżeli wymaga tego sytuacja rodziny.
- W przypadku rezygnacji lub braku współpracy rodziny z asystentem rodziny dalszą praca odbywa się poprzez kontynuowanie pracy socjalnej oraz wizyt kontrolnych w środowisku dokonywanych przez właściwego pracownika socjalnego przez okres nie krótszy niż 3 miesiące.
- Pracownik socjalny podejmuje działania interwencyjne i zaradcze w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin, powiadamia odpowiednie służby w szczególności: Policję, Pogotowie Ratunkowe, Prokuraturę, Kuratorów Sądowych.
Zasady pracy oraz działań asystenta rodziny:
- Asystent rodziny wykonuje czynności służbowe w godzinach pomiędzy 7.00 a 21.00.
- Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu zamieszkania rodziny oraz innych miejscach aktywności społecznej wskazanych przez rodzinę. Asystent rodziny wykonuje swoje działania także we wszelkich instytucjach.
- Asystent rodziny nie powinien wyręczać rodziny w jej codziennych obowiązkach oraz załatwiać spraw za rodzinę, za wyjątkiem podejmowania działań stanowiących instruktaż.
- Asystent rodziny jest zobowiązany do sporządzania okresowej oceny sytuacji rodziny co pół roku. Okresowa ocena sytuacji rodziny ma na celu weryfikację ustalonego planu pracy z rodziną.
- Asystent rodziny kończy pracę z rodziną po podjęciu decyzji w tym zakresie przez Kierownika MGOPS. Decyzję o zakończeniu pracy asystenta rodziny z rodziną, kierownik podejmuje na podstawie wniosku od asystenta rodziny, złożonego w wyniku wspólne wypracowanego stanowiska pracownika socjalnego i asystenta rodziny.
- W przypadku zrealizowania planu pracy, zakończenia pracy z rodziną, asystent rodziny monitoruje funkcjonowanie rodziny poprzez wizyty kontrolne w środowisku przeprowadzane w niezbędnym, nie krótszym jednak niż 3 miesiące okresie od momentu zakończenia pracy z rodziną, nie rzadziej niż 1 raz w każdym miesiącu. Z wizyt kontrolnych, po sprawdzeniu aktualnej sytuacji rodziny, każdorazowo asystent sporządza stosowną adnotację urzędowa, którą dołącza do akt rodziny.
W oparciu o zapisy ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" kobiety w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, posiadające dokument potwierdzający ciążę i rodzin dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, która powstała w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu mogą ubiegać się o pomoc w formie koordynacji poradnictwa przez asystenta rodziny w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę, po przedłożeniu właściwego zaświadczenia lekarskiego. Wsparcie w formie koordynacji poradnictwa przez asystenta rodziny udzielane jest po złożeniu wniosku, bez przeprowadzania wywiadu środowiskowego.
Szczegółowe informacje:
https://www.gov.pl/web/rodzina/program-za-zyciem
Rodziny wspierające:
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2021-05-14 |
Data publikacji: | 2021-05-14 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 3455 |